• امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 28 May - 2024
2
پایگاه خبری تحلیلی بهارگیلان (bahargilan.ir) :

اخبار کرونا در ایران| وضعیت فوق بحرانی پایتخت/ افزایش مراجعه به مراکز درمانی/ ثبت رکورد فوتی‌ها در ۲۴ ساعت+ نقشه و نمودار

  • کد خبر : 2228
  • ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۳۹
اخبار کرونا در ایران| وضعیت فوق بحرانی پایتخت/ افزایش مراجعه به مراکز درمانی/ ثبت رکورد فوتی‌ها در ۲۴ ساعت+ نقشه و نمودار

دومین ماه تابستان ۱۴۰۰ درحالی زیر سایه ویروس دلتا شروع شد که به گفته بسیاری از کارشناسان بهداشت و درمان ورودی بیماران کرونایی در بسیاری از نقاط کشور حداقل دو برابر شده و روند همچنان تصاعدی بالا می‌رود.

مرداد 1400 درحالی آغاز شده که تمامی شاخص‌های کرونایی حکایت از نگرانی‌های تازه زیر سایه ویروس جهش یافته دلتا می‌دهند و نشانه‌های کاملاً روشنی از شرایط آینده در بسیاری از مراکز استان‌ها دیده می‌شود که باید از همین امروز برای مقابله جدی با شرایط آمادگی داشته باشیم.

کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به مشکلات چند هفته قبل واکسیناسیون و البته کاهش توجه هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی معتقدند فعالیت گسترده ویروس دلتا باعث شده تا از اواسط هفته قبل یکباره حجم مراجعه‌های بیماران به مراکز درمانی گسترش چشمگیری داشته باشد که بعضاً با کمبود امکانات موجه شده‌باشیم.

این گروه تاکید دارند اتفاق شکل گرفته می‌تواند نهایتاً به کاهش قابلیت ارایه خدمات در مراکز درمانی منجر شود و کادر درمان برای ارایه خدمات مناسب مجبور تصمیم‌های سخت در دوره خدمت‌ خود باشند به همین دلیل بهترین راهکار برای جلوگیری از بروز این اتفاق که البته اکنون در آستانه آن قرار داریم، حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و قطع زنجیره افزایش بیماران است.

تزریق رمدسیور سرپایی به مراجعه‌کنندگان

کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به اظهارات اخیر معاون اجرایی بیمارستان فیروز آبادی می‌گویند: اطلاعات و آمارهایی که این مقام مسئول در بیمارستان یاد شده ارایه کرده واقعیت تلخ کرونا در جامعه است که باید برای آنها آماده باشیم، چون حجم مراجعه‌ها نسبت به گذشته در بسیاری از مراکز درمانی حداقل 2 برابر شده و در این مرکز ظاهرا 5 برابر شده که می‌توان براساس آن سایر مناطق را هم برآورد کرد.

این گروه معتقدند در کلانشهرها و البته مناطق گردشگرپذیر این روند بسیار بیشتر و پیچیده‌تر مشهود است که این مناطق را می‌توان به کانون‌های جدید بحرانی در سراسر کشور به‌خصوص در یک هفته آینده شناخت و اگر برای آنها برنامه نداشته باشیم قطعاً با چالشی جدی روبرو خواهیم شد که در دوره همه‌گیری کرونا از ابتدا تا امروز منحصر به فرد خواهد بود.

این کارشناسان تاکید دارند گسترش ورود بیماران به مراکز درمانی در برخی نقاط آنچنان بالا خواهد رفت که کمبود فضای بیمارستانی برای ارایه خدمات به آنها منجر به ارایه خدمات سرپایی و بازگشت این بیماران به منازل برای ادامه درمان می‌شود و شاهد مثال آن هم تزریق رمدسیور در مرکز درمانی فیروزآبادی شهر ری است و احتمالاً این روند در بسیاری از مراکز درمانی اجرایی می‌شود.

به گفته این کارشناسان روند یاد شده به نوعی باعث بروز مشکلات دو چندان است به این دلیل که بسیاری از بیماران بدون رعایت اصول قرنطینه خود به عامل انتقال ویروس در سایر بخش‌ها می‌شوند و نکته اینجاست که  می‌دانیم قدرت سرایت دلتا بسیار بالاست و براساس آمارها هر یک فرد ناقل حداقل 8 نفر را آلوده می‌کند.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

رکورد زنی تعداد موفیان پیک پنجم

درحالی آمارهای منتشر شده رسمی از سوی وزارت بهداشت نشان می‌دهد روند صعودی بیماری کرونا در سراسر کشور روند صعودی دارد که فوت 259 هموطن در 24 ساعت گذشته اولین رکورد موارد فوتی در یک روز پیک پنجم را رقم زد.

در این زمینه کارشناسان براین باورند که یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش موارد فوتی ناشی از کرونا در شرایط فعلی افزایش قابل توجه ورود بیماران جدید به مراکز درمانی است به صورتی که حجم بالای مراجعه کنندگان می‌تواند در نظام ارایه خدمت به متقاضیان اخلال ایجاد کرده و کمبود تجهیزات و دارو در نهایت منجر به این اتفاق شده است.

این گروه تاکید دارند برای جلوگیری از ثبت رکوردهای بالاتر در پیک پنجم کرونا سه راه‌کار اصلی وجود دارد که باید کاملا جدی و بدون هرگونه کوتاهی انجام شود که این موارد عبارتند از 1. سرعت هرچه بیشتر واکسیناسیون 2. ایجاد محدودیت‌های قرنطینه‌ای گسترده 3. گسترش بسیار زیاد تست‌های شناسایی برای قرنطینه کردن بیماران احتمالی در راستای شکست چرخه انتقال، چون در غیر این صورت به زودی سیستم بهداشت و درمان به دلیل قدرت سرایت پذیری بالای ویروس جهش یافته دلتا دچار مشکلات عمده‌ای می‌شود که وزیر بهداشت قبلا نیز به آن اشاره کرده است.

استان خراسان رضوی

رزیتا خداشاهی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس با بیان این مطلب که هر فرد مبتلا به کرونای دلتا می‌تواند در کوتاه ترین زمان حدود 12 نفر را به این بیماری مبتلا کند، اظهار داشت: با توجه به سرایت پذیری بالای گونه دلتا در سطح جامعه نسبت به نوع آلفا قطعا به آنتی بادی بیشتری برای مقابله با این بیماری نیاز مندیم.

وی با بیان این نکته که کرونای دلتا چهارمین واریانت نگران کننده و دارای سرایت پذیری بسیار بالا دردنیاست عنوان کرد: میزان سرایت پذیری کرونای دلتا در پیک پنجم کرونا که موج زیادی از مردم به آن مبتلا شده‌اند، بسیار بیشتر از پیک‌های قبلی است که به دلیل سرایت‌پذیری گسترده آن و پاسخ به آنتی بادی کمتر در این گونه است و پیش‌بینی می‌شود با اجرای دو مرحله‌ای واکسیناسیون برای هر فرد و در صورت رعایت پروتکل‌ها توسط افراد شاهد کاهش زنجیره انتقال این بیماری در سطح جامعه باشیم.

خداشاهی از واکسیناسیون گروه‌های مختلف سنی به عنوان یکی از راهبردهای مهم حوزه بهداشت و درمان کشور نام برد و خاطرنشان کرد: هدف ما در بحران کرونا، مقابله با این بیماری و ریشه کن کردن این ویروس است، بنابراین باسرعت هرچه بیشتر در زمان‌های مقرر برای انجام واکسیناسیون افراد جامعه باید اقدام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: طبق مطالعات ومقالات دردسترس، افرادی که در دو نوبت واکسینه شده‌اند و حداقل 2هفته از نوبت دوم واکسیناسیون آنها گذشته کمتر به این بیماری مبتلا و در صورت ابتلا کمتر در بیمارستان‌ها بستری خواهند شد و در صورتی که احیانا شاهد ابتلای برخی افراد باشیم این ابتلا حداقلی و نوع بیماری بسیار خفیف خواهد بود.ولی علی رغم این دیتاها بازهم برای افراد واکسینه شده نیز رعایت پروتکل‌ها توصیه می‌شود.

خداشاهی تاکید کرد: در این پیک کرونا شاهد ابتلای اقشار مختلفی از مردم به گونه دلتا هستیم و به مردم عزیز هشدار می‌دهیم که پروتکل‌های بهداشتی را بصورت جدی رعایت و از ترددها در اماکن شلوغ و دورهمی‌ها به شدت خودداری کنند تا به صورت هماهنگ با کمترین موارد بستری و مرگ و میر شاهد عبور از این موج بیماری باشیم.

استان همدان

کتر محمد طاهری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان، اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 281 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان شناسایی شده است.

وی افزود: تاکنون تعداد موارد ابتلا به بیماری کرونا در همدان در بخش بستری 19 هزار و 402 مورد و در بخش سرپایی 48 هزار و 818 مورد گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: متأسفانه تعداد موارد فوت با 5 مورد جدید به عدد 2 هزار و 316 مورد افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، روند واکسیناسیون کرونا در گروه‌های هدف با سرعت زیادی در حال انجام است و روزانه بیش از 7 هزار نفر در استان علیه این ویروس واکسینه می‌شوند این درحالی است که  موج پنجم کرونا در استان آغاز شده و وضعیت 5 شهرستان به حالت قرمز تبدیل شده است و برهمین اساس محدودیت‌های جدید کرونایی در مناطق قرمز آغاز شده و تا حداقل تا دو هفته آینده ادامه دارد.

استان آذربایجان غربی

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، به تشریح آخرین وضعیت کرونا در استان پرداخت و اظهار داشت: در شبانه روز گذشته 809 نفر بستری سندروم حاد تنفسی و 15 نفر تحت ونتیلاتور در آذربایجان غربی ثبت شد.

وی تصریح کرد: همچنین تعداد 154 نفر در سراسر آذربایجان‌غربی به خاطر شرایط وخیم تحت بستری در بخش آی سی یو قرار گرفتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: در شبانه روز گذشته متاسفانه پنج نفر شامل دو هم استانی در ارومیه و سه نفر در خوی، شاهین دژ و مهاباد جان خود را از دست دادند تا مجموع فوتی‌ها به چهار هزار و 857 نفر برسد.

وی به وجود 333 بستری مشکوک اشاره کرد و افزود: همچنین تعداد 441 نفر نیز به کرونا مبتلا شدند و کل مبتلایان به 189 هزار و 345نفر رسید.

آقازاده در ادامه اظهار داشت: با انجام دو هزار و 495 واکسیناسیون دیگر در شبانه روز گذشته، تعداد افراد واکسینه به بیش از 300 هزار نفر رسید.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان بوشهر

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر ، سعید کشمیری با بیان اینکه روند ابتلا به بیماری کرونا در استان بوشهر همچنان افزایشی است اظهار داشت: هم‌اکنون تعداد بیماران در بخش‌هایی سرپایی و بستری کرونایی در حال افزایش و سبب نگرانی شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: بیمارستان‌های استان با حداکثر ظرفیت در حال ارائه خدمات به بیماران کرونایی هستند و در همه شهرستان‌های استان بوشهر روند بیماری افزایشی است.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر عامل بیشتر ابتلا به کرونا در استان بوشهر را ساده‌انگاری و عدم توجه به دستورالعمل‌های بهداشتی دانست و تصریح کرد: بیشتر افرادی که به کرونا مبتلا می‌شوند به‌صورت خوشه‌ای و تجمعی است و یکی از عمده مشکلاتی که سبب افزایش بیماری کرونا شده بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی است.

وی از بستری 125 نفر بیمار جدید کرونایی در روز گذشته خبر داد و خاطر نشان کرد: روز گذشته 125 بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بستری شدند تا تعداد بیماران بستری به 513 نفر افزایش یابد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه از تعداد بیماران روز گذشته بستری در بخش کرونایی مراکز درمانی استان بوشهر 73 مورد به کرونا مثبت، قطعی است افزود: اکنون 40 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که 14 نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر از ثبت 7 مورد فوتی جدید ناشی از ابتلا به کرونا شامل 3 آقا و 4 خانم بین سن 34 تا 92 سال خبر داد و تصریح کرد: تاکنون یک‌هزار و 371 نفر به سبب ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

کشمیری، با اشاره به اینکه از آغاز شیوع کرونا تاکنون 62 هزار نفر در استان بوشهر به این ویروس مبتلا شده‌اند اضافه کرد: تنها راه مصون ماندن از ابتلا به بیماری کرونا رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از جمله استفاده مکرر از ماسک، فاصله‌گذاری اجتماعی، پرهیز از سفر و دورهمی است.

وی به طرح واکسیناسیون عمومی علیه کرونا پرداخت و با بیان اینکه اکنون گروه‌های سنی بالای 50 سال در حال تزریق واکسن کرونا هستند گفت: در راستای تسریع در تزریق واکسن کرونا به گروه‌های سنی مختلف، 35 هزار نفر از گروه سنی 50 تا 60 سال استان بوشهر علیه کرونا واکسینه شدند و تا سه روز آینده همین میزان واکسن دیگر تزریق می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از اعلام آمادگی این دانشگاه برای واکسیناسیون گروه سنی 40 تا 50 سال بعد از مرحله 50 تا 60 سال خبر داد و بیان کرد: واکسیناسیون بالای 18 سال جزیره خارگ از امروز روزانه 500 نفر با دعوت پیامکی آغاز می‌شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا استان بوشهر با اشاره به اینکه مراکز تجمیعی تزریق واکسن کرونا در شهرهای استان بوشهر افزایش یافته است افزود: سومین مرکز تجمیعی واکسیناسیون عمومی بسیج در شهر برازجان راه‌اندازی شد.

کشمیری، وضعیت رنگ‌بندی شهرستان‌های 10 گانه استان بوشهر را برشمرد و خاطر نشان کرد: اکنون 9 شهرستان استان در وضعیت قرمز کرونایی هستند و تنها شهرستان دیر در شرایط نارنجی کرونایی قرار دارد.

استان سمنان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: بررسی آماری آخرین وضع بیماری کرونا در استان سمنان از دو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان و شاهرود، نشان می‌دهد که تا روز یکم مردادماه امسال، 44 هزار و 917 مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان شناسایی شده است.

وی افزود: از این تعداد، تاکنون 11 هزار و 817 نفر از بیماران با تلاش کادر بهداشت و درمان در سراسر استان سمنان بهبود یافته‌اند و متأسفانه، یک هزار و 160 نفر نیز قربانی کرونا شده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: بر این اساس، در آخرین آمار ارائه‌شده قبل از یکم مردادماه در استان سمنان، 186 مورد قطعی ابتلا به بیماری کرونا شناسایی شده است.

دانایی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 374 نفر از بیماران مبتلا به کووید-19 در بیمارستان‌های استان سمنان بستری هستند و شمار قربانیان کرونا در آمارهای منتهی به یکم مردادماه در استان سمنان، دو نفر اعلام شده است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر شهرستان های سمنان، شاهرود، گرمسار، دامغان، مهدیشهر و میامی در وضعیت قرمز و شهرستان های سرخه و آرادان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

استان کرمان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، مهدی شفیعی سخنگوی دانشگاه علوم‌‌پزشکی کرمان با اشاره به آخرین آمار استان کرمان از وضعیت موارد مثبت بستری و مرگ و میر ناشی از کرونا بیان کرد: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان 938 مورد است.

وی با بیان اینکه از این تعداد 497 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی کرمان بستری هستند افزود: 97 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان، 193 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، 63 مورد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی بم و 88 مورد در حوزه دانشکده علوم پزشکی سیرجان تحت درمان قرار دارند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به بستری 139 بیمار جدید قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان گفت: تعداد کل موارد بستری مثبت کرونا در استان از ابتدای شیوع کووید 19، تاکنون به 27 هزار و 189 مورد رسیده است.

وی به فوت 12 بیمار کرونایی دیگر در استان کرمان اشاره کرد و افزود: مجموع جان باختگان کرونا در استان کرمان از ابتدا به 3 هزار و 387 نفر رسیده است.

شفیعی با بیان اینکه آمار واکسن تزریق شده نوبت اول کرونا در استان کرمان 226 هزار و 354 مورد عنوان کرد و گفت: واکسن تزریق شده نوبت دوم کرونا در استان را 79 هزار و 206 مورد است.

استان ایلام

محمد کریمیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام  اظهار داشت: با ثبت 182 مورد جدید مبتلا به کرونا ویروس، شمار مبتلایان به این بیمای در استان به 40 هزار و 596 نفر رسید.

وی تاکید کرد: میزان شیوع کرونا در استان افزایش یافته است و انتظار می‌رود آحاد مختلف مردم ضمن جدی گرفتن خطر ابتلا به کرونا، پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌های اجتماعی را رعایت و در مکان‌های شلوغ و پرتردد خودداری کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته یک مورد فوتی ناشی از کرونا ویروس در استان ثبت شد افزود: مجموع فوت شدگان ناشی از کرونا تا این لحظه 816 نفر می‌باشد.

کریمیان به افزایش تعداد شهرستان‌های قرمز در ایلام اشاره و خاطرنشان کرد:شهرستان‌های ایلام، آبدانان، دره شهر، بدره، مهران و چوار در وضعیت قرمز، شهرستان دهلران در وضعیت نارنجی شهرستان‌های ایوان، چرداول، سیروان، ملکشاهی و هلیلان نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی همچنین از بستری 27 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان خبرداد و گفتک مجموع بیماران بستری کرونا در استان 168 نفر است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان قزوین 

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قزوین، با توجه به ایجاد خیز پنجم کرونا با سویه دلتا در استان آمار موارد محتمل و مشکوک به ابتلا هم افزایش یافته و به 15 هزار و 273 نفر از آغاز بحران کرونا رسیده است که در نهایت بستری شدن موقت 587 نفر را به دنبال داشته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به کاهش اندک آمارهای بیماری کرونا در شبانه‌روز اخیر اظهار داشت: با این حال طی 24 ساعت اخیر 3 بیمار کرونایی ما به دلیل شدت علائم فوت کرده‌اند و متأسفانه آمار مرگ‌ومیر کرونایی نسبت به روز گذشته 3 برابر شده است.

پیمان نامدار در ادامه به کاهش 18 درصدی آمار ابتلای کرونایی در استان قزوین اشاره کرد و گفت: در شبانه‌روز گذشته 364 مبتلا و بیمار کرونایی جدید در سطح استان شناسایی شده که 79 نفر کمتر از روز ماقبل بوده است. در ضمن در همین مدت 96 بستری جدید داشتیم که نسبت به روز قبل فقط 3 نفر کمتر شده است.

وی در ادامه از افزایش 12 درصدی بیماران بدحال کرونایی زیر دستگاه ونتیلاتور در بخش مراقبت‌های ویژه خبر داد و افزود: در حال حاضر 25 بیمار کرونایی با حال وخیم داریم که با اتصال به دستگاه کمک‌تنفسی ادامه حیات می‌دهند.

نامدار ادامه داد: در ضمن آمار بهبودیافتگان روزانه ما در 24 ساعت اخیر 87 نفر بوده که 48 درصد بیشتر از روز قبل است و بالاترین رکورد ما در پیک پنجم کرونا به حساب می‌آید. به همین خاطر آمار مجموع بستری‌های کرونایی ما 7 نفر نسبت به روز پیش کمتر شده و به 472 نفر رسید.

استان گلستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  گرگان ، روند شیوع کرونا در گلستان بغرنج شده و وخامت وضعیت تا حدی است که مسئولان گلستانی شرایط را بدتر از تهران می‌دانند. تعداد بیماران سرپایی هم هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود و با اینکه عده‌ای از مردم سعی می‌کنند پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند اما هنوز هم کسانی هستند که توجه چندانی به حداقل‌های پیشگیری از جمله زدن ماسک ندارند.

روند شیوع بیماری در گلستان گسترده است و آن طور که رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان آمار داده بیش از 500 نفر به صورت سرپایی در روز به مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مراجعه کرده و خدمات سرپایی دریافت می‌کنند.

ضمن اینکه در برخی از روزها نیز تعداد موارد بستری بیش از 200 نفر هم رسیده است و تلاش مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان این است که بتوانند بیماران بیشتری را ترخیص کنند تا شرایط برای پذیرش بیماران جدید فراهم شود.

ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در اغلب شهرها پر شده و در گرگان نیز ظرفیت مراکز درمانی و بیمارستان‌ها از بیماران کرونایی تکمیل شده و لازم است که مردم بیش از گذشته پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

طبق آخرین اعلام دانشگاه علوم پزشکی استان درباره آخرین وضعیت استان گفته است: هم اکنون یک هزار و 96 بیمار در بیمارستان‌های استان به علت کرونا بستری هستند.

عبدالرضا فاضل افزود: از این تعداد 136 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه آی سی یو تحت درمان قرار دارند که 52 نفر از آن‌ها با دستگاه ونتیلاتور (تنفس) به زندگی ادامه می‌دهند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان از مردم خواست به هیچ وجه در تجمع و دورهمی‌ها شرکت نکنند و فقط برای ضرورت از منزل خارج شوند.

استان یزد

ابراهیم سلمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: در حال حاضر 854 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد بستری هستند.

وی ادامه داد: از این تعداد، 141 نفر به دلیل وخامت حالشان در بخش مراقبت‌های ویژه حضور داشته و خدمات دریافت می‌کنند که نسبت به روز گذشته 9 مورد افزایش یافته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی(ره) یزد افزود: در شبانه روز گذشته، 206 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان یزد پذیرش شدند.

سلمانی تاکید کرد: ثابت شدن آمار بستری‌ها  دلیل بر پایان کرونا نیست و همچنان شیوه‌نامه‌های بهداشتی باید رعایت شود.

وی ادامه داد: یکی از مهمترین دلایل شیوع کرونا و کانون‌های اصلی آن، گردهم‌آیی‌های خانوادگی است که از شهروندان عزیز می‌خواهیم برای قطع زنجیره شیوع کرونا، از برگزاری این تجمعات پرهیز کنند.

استان لرستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، در پیک پنجم کرونا روند ابتلا به بیماری کرونا در شهرستان‌های مختلف استان لرستان همچنان رو به افزایش است و به تبع تعداد بیماران بستری شده نیز به طور چشم گیری افزایش یافته است.

مریم کوشکی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان  ظهر امروز در رابطه با آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان لرستان اظهارداشت: با اضافه شدن 392 بیمار جدید آمار مبتلایان به کرونا در لرستان به 128 هزار و 748 نفر رسیده است.

وی افزود: در بحث فوتی‌های ناشی از کرونا نیز طی 24 ساعت گذشته  یک نفر جان خود را از دست داد که با افزوده شدن این تعداد مجموع فوتی‌های استان به هزار و 968 نفر رسیده است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان عنوان کرد: هم اکنون نیز 603 بیمار مشکوک و مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند روز گذشته نیز آمارها بستری‍های لرستان 588 نفر بود.

وی بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون در استان403 هزار و 388 نمونه برای انجام آزمایش ارسال شده که به 398 هزار و 932 مورد جواب داده شده است و 270 هزار و 183 مورد منفی بوده است.

استان مازندران

دکتر سید عباس موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره آخرین وضعیت این بیماری در استان اظهار داشت: طی 24 ساعت گذشته تعداد 283 بیمار مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در بیمارستان‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سطح استان بستری شدند.

وی افزود: طی همین مدت تعداد 233 نفر از افراد مشکوک بستری شده، از بیمارستان‌ها مرخص شدند و  تکمیل روند درمانی خود را در منزل ادامه خواهند داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، بیان کرد: هم‌اکنون 1811 نفر مشکوک به کرونا بر اساس تشخیص بالینی در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران بستری هستند که از این تعداد 278 نفر نیز  با علائم حاد تنفسی در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند و 14 نفر نیز در 24 ساعت گذشته فوت کرد.

دکتر سیدفرزاد جلالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز با اشاره به اینکه در حال حاضر  511 بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بسترى هستند، تصریح کرد: در 24 ساعت گذشته 109 بیمار جدید بستری و 85 بیمار هم  ترخیص شدند و 2 نفر فوت کردند.

وی افزود: 42 بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کرونا تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بابل بستری هستند.

به گزارش تسنیم طی شبانه روز گذشته با بستری شدن تعداد 392 بیمار کرونایی جدید، تعداد بستری شدگان در مراکز درمانی پزشکی مازندران و بابل به 2322 نفر رسید.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان هرمزگان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بندرعباس، کرونا به جولان خود در استان هرمزگان همچنان ادامه می‌دهد و با چرخش زیادی، شیوع حداکثری در نقاط مختلف استان را رقم زده است.

تنها با نگاهی به آمارهای رسمی نشان می‌دهد وضعیت این استان فوق العاده است و باید شرایط و راهکارها نیز هم راستا با وضعیت بحرانی، دارای برد عملیاتی و کارکرد واقعی باشند تا بتوان حجم بیماری در این استان را کنترل کرد و کاهش داد.

نکته قابل تامل این است که بیمارستان‌ها در حال حاضر به حد اشباع رسیده‌اند و ظرفیت پذیرش بیمار جدید وجود ندارد، از سوی دیگر علاوه بر آمار رسمی گزارش‌های رسیده حاکی از آن است که برخی از بیماران کرونایی در منازل خود جان خود را از دست داده و در آمارها لحاظ نمی‌شوند.

در همین زمینه دکتر فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: از ابتدای شروع کرونا در استان هرمزگان تست گیری نیز آغاز شد و تاکنون بالغ بر 372 هزار تست از افراد مشکوک اخذ شده و در ماه‌های اخیر روند بیماریابی سرعت گرفته است.

وی افزود: شرایط بیمارستان‌های هرمزگان بحرانی است و روزهای سختی به لحاظ تامین تخت مورد نیاز برای بستری بیماران سپری می‌شود.

نوروزیان گفت: در شبانه روز گذشته 231 بیمار جدید در بیمارستان‌های هرمزگان بستری شدند و مجموع بیماران بستری به رقم 966 بیمار رسید که خود رکورد روزهای قبلی را شکسته و به مرز هزار بیمار رسیده است.

وی تصریح کرد: از این تعداد 115 بیمار در بخش آی‌سی‌یو تحت مراقبت ویژه پزشکی قرار دارند و وضعیت 22 بیمار نیز بسیار وخیم گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: میزان قرنطینه خانگی نیز همچنان صعددی و در مرز 12 هزار بیمار در قرنطینه است، امیدواریم این بیماران به قرنطینه خود پایبند باشند و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

وی اظهار داشت: متاسفانه در شبانه روز گذشته کرونا جان 10 بیمار جدید شامل 7 آقا و 3 خانم در محدوده سنی 28 الی 79 سال از شهرستانهای بندرعباس (2 نفر )، میناب (5نفر) و رودان، سیریک، قشم هر کدام یک نفر را گرفت و شمار جان باختگان به 1593 نفر رسید.

استان فارس

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، موج پنجم کرونا در حالی روزهای اوج خود را می‌گذراند که این بیماری منحوس در گذر از 17 ماهگی است. گونه‌های جدید این بیماری اعم از هندی و آفریقایی به سرعت در حال شیوع است و ارقام مبتلایان یا جان‌باختگان هر روز بیشتر می‌شود.

هر روز تعداد نفس‌های بیشتری به دلیل ابتلا به این بیماری به شماره می‌افتد و هموطنان بسیاری میهمان تخت‌های بیمارستانی می‌شوند اما به‌زعم و ادعای متولیان بهداشت و درمان استان فارس ساده‌انگاری‌ها و سهل دانستن شرایط سبب شده که سایه کرونا روز به روز سهمگین‌تر شود.

عبدالرضا قاسم‌پور، جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مقابله با کرونا به اعلام آخرین وضعیت استان پرداخت که بر اساس آن 19 شهرستان در وضعیت قرمز، 4 شهرستان در وضعیت زرد و 13 شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند.

این موضوع در حالی است که در هفته‌ گذشته تعداد شهرستان‌های قرمز 13 عدد و تعداد شهرستان‌های زرد نیز 7 عدد بود که نشانگر گسترش وضعیت پرخطر در استان فارس است علاوه بر آن رصد وضعیت شهرستان‌های جنوبی استان نشان از این دارد که برخی از نقاط حتی به حالت فوق قرمز نیز رسیده‌اند.

همچنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز آخرین آمار مربوط به مبتلایان کرونا را اعلام کرد که بر اساس آن از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون یک میلیون و 44 هزار و 76 مورد تست تشخیصی به روش مولکولی در آزمایشگاه‌های استان انجام شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، 304 هزار و 339 بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون 123 هزار و 150 مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد 21 هزار و 541 بیمار مثبت نیز به این روش  و در مجموع از ابتدا تاکنون، 325 هزار و 880 نفر بیمار مبتلا به کووید19 در استان فارس شناسایی شده است.

با اعلام جان باختن 12 هم استانی دیگر در اثر کرونا طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید19 از ابتدای شیوع بیماری تاکنون به پنج هزار و 24 نفر رسیده است.

هم اکنون دو هزار و 512 بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد 256 بیمار مبتلا به کووید19 به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش‌های ICU مراقبت‌های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

استان اصفهان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، آرش نجیمی در جمع خبرنگاران، با اشاره به آمار بیماران جدید مبتلا به ویروس کرونا در 24 ساعت گذشته، اظهار داشت: در این بازه زمانی تعداد کل موارد نمونه‌گیری شده ویروس کرونا در استان 3449   نفر بودند که 1432 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اصفهان به جز شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل شناسایی شدند.

وی افزود: از این تعداد بیمار جدید مبتلا به کرونای شناسایی شده 323 نفر در مراکز درمانی تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بستری شدند همچنین طی این  مدت 260  بیمار بهبود یافته از مراکز درمانی ترخیص شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر 1908 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اصفهان به جز کاشان و آران و بیدگل بستری هستند، گفت: از این تعداد 243 بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

وی آمار مرگ و میر بیماران مشکوک به کرونا طی 24 ساعت اخیر در استان اصفهان را  20 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 13 نفر فوت شده کرونا مثبت قطعی بوده است.

همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه در اصفهان با افزایش تعداد مبتلایان مواجه هستیم، اظهار داشت: درصد تست‌های مثبت به بیش از 41 درصد افزایش یافته اما تعداد فوتی‌ها در اصفهان نسبت به پیک‌های قبلی کمتر است.

استان آذربایجان‌شرقی‌

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، عباسعلی درستی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از واکسیناسیون روزانه 15 تا 20 هزار نفر از مردم آذربایجان شرقی خبر داد و اظهار داشت: تاکنون بیش از 500 هزار نفر از جمعیت استان واکسینه شده‌اند و با افزایش حجم واکسیناسیون در روزهای آینده، روزانه باید حداقل یک درصد از جمعیت استان واکسینه شوند.

وی روند گسترش و شیوع کرونا در استان را نگران کننده خواند و گفت: چهار شهرستان میانه، سراب، عجب شیر و آذرشهر در هفته جاری قرمز کرونایی شدند که نیازمند حساسیت بیشتر مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در این مقطع لازم و ضروری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش تعداد بستری های کرونایی استان خبر داد و افزود: تعداد بستری‌های استان از مرز 800 نفر گذشت که افزایش فوتی‌ها هم با فاصله دو هفته‌ای از افزایش بستری‌ها خود را نشان می‌دهد.

وی با انتقاد از افزایش سفرها به استان در روزهای اخیر، ابراز داشت: گزارش تایید شده ای از شناسایی کرونای دلتا نداریم ولی با افزایش سفرها احتمال شیوع افزایش یافته است.

استان کردستان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  سنندج ، آخرین وضعیت کرونا در استان کردستان حاکی از شناسایی 113 بیمار جدید مبتلا به کرونا ویروس در 24 ساعت گذشته تاکنون در استان دارد.

در حال حاضر 296 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان کردستان بستری بوده که حال 32 نفر از آنان در بخش ویژه (آی سی یو) وخیم گزارش شده است.

آمار بستری‌شدگان کرونایی به تفکیک شهرستان‌های استان کردستان شامل سنندج 193 نفر، سقز 13 نفر، مریوان 28 نفر، قروه 13 نفر، بیجار 19 نفر، کامیاران 15 نفر، دیواندره 7 نفر، بانه 5 نفر و سروآباد 3 نفر است.

براساس این گزارش؛ در 24 ساعت گذشته 2 بیمار جدید کرونایی در استان فوت کرده و آمار فوت‌شدگان بر اثر این بیماری از ابتدا تاکنون به 1389 نفر رسیده که از این تعداد 564 نفر در سنندج، 253 نفر در سقز، 107 نفر در قروه، 80 نفر در کامیاران، 107 نفر در بانه، 79 نفر در دیواندره، 61 نفر در بیجار، 115 نفر در مریوان، 20 نفر در دهگلان و 3 نفر در سروآباد بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

استان اردبیل

شهرام حبیب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  اردبیل  اظهار داشت: در جدیدترین مرحله‌ی واکسیناسیون گروه‌های مختلف مردم بر ضد بیماری کرونا، تزریق واکسن چینی سینوفارم و ایرانی کوویران برکت به گروه‌های سنی 60 سال به بالا و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در اردبیل آغاز شده است.

وی با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا و تزریق واکسن در استان بیان کرد: براساس‌ آخرین وضعیت اعلام شده توسط وزارت بهداشت، هم اکنون شهرستان‌های اردبیل، مشگین‌شهر، خلخال و گرمی در وضعیت قرمز، شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلاندوز در وضعیت نارنجی و شهرستانهای بیله سوار، نیر، نمین، سرعین، کوثر در وضعیت زرد قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: واکسن تزریق شده در نوبت اول 91 هزار و 575 دوز، 33 هزار و 836 دوز واکسن در نوبت دوم، 125 هزار و 411 دوز مجموع واکسن‌های تزریق شده است.

حبیب‌زاده اظهار کرد: انتظار ما از هم‌استانی‌ها رعایت همه‌جانبه اصول بهداشتی است که در صورت بی‌توجهی به این مسئله عواقب بدی در انتظار مردم استان خواهد بود.

استان خراسان‌جنوبی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  بیرجند ، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: روز گذشته 108 آزمایش تشخیص کرونا در استان انجام شد که مجموعا 38 بیمار جدید شامل 22 بستری و 16 مورد سرپایی، شناسایی شدند.

کامبیز مهدی زاده افزود: از این تعداد 15 مورد از بیرجند، درمیان و زیرکوه هرکدام دو مورد، سربیشه یک مورد، طبس 5 مورد، فردوس 3 مورد، قاین 6 مورد و از نهبندان 4 مورد شناسایی شد.

وی گفت: در حال حاضر 303 بیمار با علائم تنفسی در بیمارستا‌های خراسان جنوبی بستری هستند که 145ن فر دارای تست کرونای مثبت هستند و از این تعداد 16 نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال 3 نفر وخیم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: در شبانه روز گذشته مورد جدیدی از فوت ناشی از کرونا در استان ثبت نشد و تعداد فوتی‌های کرونا همان 943 نفر است.

مهدی زاده گفت: در ادامه عملیات واکسیناسیون کرونا، تعدا افرادی که واکسن نوبت اول کرونا را دریافت کردند به 68 هزار و 694 نفر رسید و تاکنون 26 هزار و 60 نفر واکسن نوبت دوم را دریافت کردند.

استان گیلان

به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، پیک پنجم کرونا که از اواسط تیرماه در گیلان آغاز شد با شدت و سرعت در حال همه‌گیری است و اکنون حدود 777 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان گیلان بستری هستند.

عمده‌ترین دلیل افزایش آمار در پیک پنجم کرونا در استان گیلان شیوع گونه جهش‌یافته دلتا و افزایش مسافرت‌های تابستانی به این استان است که همچنان در شهرهای قرمز و نارنجی ادامه دارد.

در تعطیلات عید قربان شاهد حجم بالای مسافرت‌ها به گیلان بودیم و به گفته رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان گیلان 7 هزار خودرو در تعطیلات عید قربان در گیلان اعمال قانون شدند.

با وجود محدودیت‌های تردد ورود به شهرهای قرمز و نارنجی گیلان همچنان ادامه دارد و در این تعطیلات 5 هزار و 866 خودروی غیربومی در شهرهای قرمز گیلان و 941 خودرو در شهرهای نارنجی این استان اعمال قانون شدند.

در تعطیلات عید نوروز هجوم مسافران از اقصی نقاط کشور به استان گیلان شمار بستری‌شدگان کرونایی در بیمارستان‌های این استان را به بیش از هزار نفر رساند و طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی با روند مسافرت‌های تابستانی شرایط گذشته برای گیلان پیش‌بینی می‌شود.

طبق آخرین رنگ‌بندی کرونایی در استان گیلان در حال حاضر تنها دو شهرستان فومن و ماسال در این استان در وضعیت نارنجی و مابقی 15 شهرستان در وضعیت قرمز هستند که با روند آمار صعودی به‌زودی شاهد قرمز شدن این دو شهرستان نیز خواهیم بود.

استان البرز

‌به گزارش خبرگزاری تسنیم از  کرج،  محمد فتحی در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در البرز اظهار داشت: در 24 ساعت گذشته تعدادی از شهروندان با علائم مشکوک به کرونا به بیمارستان‌های استان مراجعه کردند که از این تعداد 131 نفر بستری شدند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هزار نفر شامل موارد قطعی، محتمل و مشکوک در بیمارستان‌های البرز بستری هستند، افزود: از این تعداد 491 نفر بیمار قطعی کرونایی هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز  با بیان اینکه در 24 ساعت گذشته  18 بیمار کرونایی جان خود را از دست دادند، بیان کرد: مجموع جان‌باختگان ناشی از ابتلا به کرونا در استان البرز از ابتدای شیوع تاکنون به 4 هزار و 535 نفر رسیده است.

فتحی با بیا اینکه شیوه نامه های بهداشتی برای مقابله با کرونا باید با جدیت پیگیری شود، تصریح کرد:  مجموع موارد بستری شامل قطعی، محتمل و مشکوک در البرز از ابتدای شیوع کرونا تا به امروز  51 هزار و 759 نفر بوده است.

کرونا , واکسن ایرانی کرونا ,

لینک کوتاه : https://bahargilan.ir/?p=2228

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.