• امروز : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 28 May - 2024
2
پایگاه خبری تحلیلی بهار گیلان bahargilan.ir

بیماری آبله میمون چیست؟ از علائم تا درمان

  • کد خبر : 4684
  • ۰۲ خرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۱۵
بیماری آبله میمون چیست؟ از علائم تا درمان

دانشمندان در تلاشند تا بفهمند چرا ویروس آبله میمون ، یکی از خویشاوندان کمتر کشنده آبله، در بسیاری از جمعیت‌ها در سراسر جهان ظاهر شده است. ویروس آبله میمون ارتباط نزدیکی با ویروس آبله دارد. بیش از 120 مورد تایید شده یا مشکوک آبله میمون، یک بیماری ویروسی نادر که به ندرت در خارج از آفریقا شناسایی می شود، در حداقل 11 کشور غیر آفریقایی در هفته گذشته گزارش شده است.

آبله میمون یک بیماری نادر است که در اثر عفونت با ویروس آبله میمون ایجاد می شود. ویروس آبله میمون از جنس ارتوپاکس ویروس و از خانواده پاکس ویریده است. جنس ارتوپاکس ویروس همچنین شامل ویروس واریولا (که باعث آبله می شود)، ویروس واکسینیا (مورد استفاده در واکسن آبله) و ویروس آبله گاوی است.

آبله میمون اولین بار در سال 1958 هنگامی که دو شیوع بیماری شبیه آبله در مستعمرات میمون ها برای تحقیقات نگهداری می شد، کشف شد، از این رو آبله میمون ها نامگذاری شد. اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) طی یک دوره تشدید تلاش برای از بین بردن آبله ثبت شد.

از آن زمان، آبله میمون در مردم چندین کشور دیگر در مرکز و غرب آفریقا گزارش شده است:

کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، گابن، لیبریا، نیجریه، جمهوری کنگو، و سیرالئون. اکثر موارد عفونت در جمهوری دموکراتیک کنگو است.

موارد آبله میمون در افراد خارج از آفریقا به دلیل سفرهای بین المللی یا حیوانات وارداتی از جمله موارد در ایالات متحده و همچنین اسرائیل، سنگاپور و بریتانیا رخ داده است. مخزن طبیعی آبله میمون ناشناخته باقی مانده است. با این حال، جوندگان آفریقایی و نخستی‌های غیر انسانی (مانند میمون‌ها) ممکن است حامل ویروس باشند و افراد را آلوده کنند.

 

شیوع بیش از حد تصور آبله میمون در دنیا

دانشمندان در تلاشند تا بفهمند چرا ویروس آبله میمون ، یکی از خویشاوندان کمتر کشنده آبله، در بسیاری از جمعیت‌ها در سراسر جهان ظاهر شده است. ویروس آبله میمون ارتباط نزدیکی با ویروس آبله دارد. بیش از 120 مورد تایید شده یا مشکوک آبله میمون، یک بیماری ویروسی نادر که به ندرت در خارج از آفریقا شناسایی می شود، در حداقل 11 کشور غیر آفریقایی در هفته گذشته گزارش شده است.

ظهور ویروس در جمعیت های جداگانه در سراسر جهان که معمولاً ظاهر نمی شود، دانشمندان را نگران کرده است – و آنها را به رقابت برای یافتن پاسخ فرستاده است. آن ریموین، اپیدمیولوژیست از دانشگاه کالیفرنیا لس آنجلس که بیش از یک دهه است در جمهوری دموکراتیک کنگو آبله میمون را مطالعه کرده است، می‌گوید: دیدن این نوع گسترش باعث تعجب بسیاری شده است.

آبله و سایر ویروس ها خیلی زودتر از حد تصور انسان را مبتلا کردند

این ویروس آبله میمون نامیده می شود زیرا محققان برای اولین بار در سال 1958 آن را در میمون های آزمایشگاهی شناسایی کردند، تصور می شود که در عوض از حیوانات وحشی مانند جوندگان به مردم – یا از افراد آلوده منتقل می شود. در یک سال به طور متوسط، چند هزار مورد در آفریقا، به طور معمول در بخش های غربی و مرکزی این قاره رخ می دهد. اما موارد خارج از آفریقا به تعداد انگشت شماری محدود شده است که با سفر به آفریقا یا واردات حیوانات آلوده مرتبط است.

تعداد موارد شناسایی شده ویروس

تعداد موارد شناسایی شده در خارج از آفریقا تنها در هفته گذشته – که البته افزایش آن قطعی است – از سال 1970، زمانی که ویروس برای اولین بار به عنوان عامل بیماری در انسان شناسایی شد، در خارج از قاره کشف شد. این گسترش سریع همان چیزی است که دانشمندان را در حالت آماده باش قرار داده است.

جی هوپر، ویروس شناس در مؤسسه تحقیقات پزشکی بیماری های عفونی ارتش ایالات متحده در فورت دیتریک، مریلند، می گوید، اما آبله میمون SARS-CoV-2 نیست، ویروس کرونا که مسئول همه گیری COVID-19 است. این بیماری به آسانی از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود و از آنجایی که مربوط به ویروس آبله است، درمان‌ها و واکسن‌هایی برای جلوگیری از انتشار آن وجود دارد. بنابراین، در حالی که دانشمندان نگران هستند، زیرا هر رفتار ویروسی جدید نگران کننده است – آنها وحشت زده نمی شوند.

روش انتقال آبله میمون

برخلاف SARS-CoV-2 که از طریق قطرات ریز معلق در هوا به نام آئروسل ها پخش می شود، تصور می شود که آبله میمون از تماس نزدیک با مایعات بدن مانند بزاق در اثر سرفه منتشر می شود. هوپر می‌گوید، این بدان معناست که فرد مبتلا به آبله میمون احتمالاً تماس‌های نزدیک بسیار کمتری را نسبت به فرد مبتلا به SARS-CoV-2 آلوده می‌کند. هر دوی این ویروس ها می توانند علائمی شبیه آنفولانزا ایجاد کنند، اما آبله میمون همچنین باعث بزرگ شدن غدد لنفاوی و در نهایت ضایعات مشخص پر از مایع در صورت، دست ها و پاها می شود. اکثر مردم در عرض چند هفته بدون درمان از آبله میمون بهبود می یابند.

در 19 می، محققان در پرتغال اولین پیش نویس ژنوم ویروس آبله میمون را که در آنجا شناسایی شده بود آپلود کردند، اما گوستاوو پالاسیوس، ویروس شناس در دانشکده پزشکی Icahn در کوه سینا در شهر نیویورک، تاکید می کند که هنوز یک پیش نویس بسیار اولیه است. و قبل از نتیجه گیری قطعی باید کار بیشتری انجام شود.

ویروس آبله میمون مربوط به یک سویه ویروسی

آنچه محققان می توانند از این داده های ژنتیکی اولیه بگویند این است که ویروس آبله میمون مربوط به یک سویه ویروسی است که عمدتاً در غرب آفریقا یافت می شود. این سویه باعث بیماری خفیف‌تر می‌شود و نرخ مرگ و میر کمتری دارد – حدود 1٪ در جمعیت‌های فقیر و روستایی – در مقایسه با گونه‌ای که در آفریقای مرکزی در گردش است. اما دقیقاً چقدر سویه عامل شیوع فعلی با بیماری در غرب آفریقا متفاوت است – و اینکه آیا ویروس هایی که در کشورهای مختلف ظاهر می شوند به یکدیگر مرتبط هستند یا خیر – ناشناخته باقی مانده است.

جهش ویروس آبله میمون

راینا مک اینتایر، می گوید، پاسخ به این سؤالات می تواند به تعیین اینکه آیا افزایش ناگهانی موارد ناشی از جهشی است که به این ویروس آبله میمون اجازه می دهد سریعتر از گذشته منتقل شود یا خیر، و اینکه آیا هر یک از شیوع ها به یک منشاء واحد بازمی گردد یا خیر کمک کند.

اپیدمیولوژیست بیماری های عفونی در دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، استرالیا. برخلاف SARS-CoV-2، یک ویروس RNA که به سرعت در حال تکامل است و انواع آن به طور منظم از مصونیت در برابر واکسن ها و عفونت قبلی دور شده اند، ویروس آبله میمون یک ویروس DNA نسبتاً بزرگ است. مک اینتایر می‌گوید: ویروس‌های DNA در تشخیص و ترمیم جهش‌ها بهتر از ویروس‌های RNA هستند، به این معنی که بعید است ویروس آبله میمون به طور ناگهانی جهش یافته باشد تا در انتقال انسان مهارت پیدا کند.

تشخیص آبله میمون

با این حال، تشخیص در افرادی که هیچ ارتباط ظاهری با یکدیگر ندارند نشان می‌دهد که ویروس ممکن است بی‌صدا در حال گسترش باشد – واقعیتی که آندریا مک‌کولوم، اپیدمیولوژیست که سرپرستی تیم مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده را بر عهده دارد، آن را «عمیقاً نگران‌کننده» می‌داند. “.

برخلاف SARS-CoV-2 که می‌تواند بدون علامت گسترش یابد، آبله میمون معمولاً بدون توجه نمی‌ماند. تا حدی به دلیل ضایعات پوستی که ایجاد می کند، شخص را مبتلا می کند. مک کولوم می گوید اگر آبله میمون بدون علامت گسترش یابد، به ویژه نگران کننده خواهد بود زیرا ردیابی ویروس را سخت تر می کند.

منشاء شیوع و عوامل خطر عفونت

معمای دیگر این است که چرا تقریباً همه خوشه‌های پرونده شامل مردان 20 تا 50 ساله می‌شود که بسیاری از آنها همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا هستند و با مردان رابطه جنسی دارند (GBMSM). ریموین می‌گوید اگرچه آبله میمون از راه جنسی منتقل نمی‌شود، اما فعالیت جنسی مطمئناً به منزله تماس نزدیک است.

مک اینتایر می‌گوید محتمل‌ترین توضیح برای این الگوی انتقال غیرمنتظره این است که ویروس به طور تصادفی در یک جامعه GBMSM معرفی شد و ویروس در آنجا به گردش خود ادامه داده است. پس از تکمیل تحقیقات اپیدمیولوژیک، که می تواند هفته ها طول بکشد و شامل ردیابی دقیق تماس است، دانشمندان ایده بهتری در مورد منشاء شیوع و عوامل خطر عفونت خواهند داشت.

استراتژی های مهار

دانشمندان از زمانی که کمپین ریشه کنی آبله، ویروس پسرعموی آن، در دهه 1970 نابود شد، آبله میمون را زیر نظر داشتند. زمانی که آبله به لطف واکسیناسیون های جهانی دیگر تهدیدی نبود، مقامات بهداشت عمومی توصیه تلقیح آبله را متوقف کردند – که آبله میمون را نیز از بین می برد. مک اینتایر می‌گوید با هر سالی که از ریشه‌کنی آبله می‌گذرد، جمعیتی که نسبت به این ویروس‌ها ایمنی ضعیف یا بدون ایمنی دارند، افزایش یافته است. مدل سگ دشتی امیدی برای مقابله با ویروس آبله میمون است از آن زمان تاکنون چند مورد شیوع وجود داشته است.

به عنوان مثال:

جمهوری دموکراتیک کنگو برای چندین دهه با آبله میمون دست و پنجه نرم می کند و نیجریه با حدود 500 مورد مشکوک و بیش از 200 مورد تایید شده، از سال 2017، زمانی که این کشور اولین مورد خود را در موارد بیشتر گزارش کرد، شیوع گسترده ای را تجربه کرده است. بیش از 39 سال ایالات متحده همچنین شیوع بیماری را در سال 2003 گزارش کرد، زمانی که یک محموله جوندگان از غنا ویروس را به سگ های خانگی دشتی در ایلینوی گسترش داد و بیش از 70 نفر را مبتلا کرد.

واکسن های آبله همچنین یک درمان ضد ویروسی

با این حال مقامات بهداشت عمومی در برابر آبله میمون ناتوان نیستند. به عنوان یک اقدام احتیاطی در برابر بیوتروریسم، کشورهایی مانند ایالات متحده دارای واکسن های آبله و همچنین یک درمان ضد ویروسی هستند که تصور می شود در برابر ویروس بسیار مؤثر است. مک کولوم می‌گوید، با این حال، درمان‌ها احتمالاً در مقیاس بزرگ به کار نخواهند رفت. کارکنان مراقبت‌های بهداشتی احتمالاً در عوض از روشی به نام «واکسیناسیون حلقه‌ای» برای جلوگیری از انتشار آبله میمون استفاده می‌کنند: با این روش تماس نزدیک افرادی که به آبله میمون مبتلا شده‌اند واکسینه می‌شوند تا راه‌های انتقال قطع شود.

مک کولوم بر اساس داده‌هایی که تاکنون دیده است، فکر می‌کند شیوع بیماری‌های کنونی احتمالاً به استراتژی‌های مهار فراتر از واکسیناسیون حلقه‌ای نیاز نخواهد داشت. او می گوید: «حتی در مناطقی که آبله میمون هر روز اتفاق می افتد، این یک عفونت نسبتاً نادر است.»

علائم و نشانه ها آبله میمون

دوره کمون

دوره کمون (فاصله از عفونت تا شروع علائم) آبله میمون معمولاً از 6 تا 13 روز است اما می تواند بین 5 تا 21 روز باشد. عفونت را می توان به دو دوره تقسیم کرد:

دوره تهاجم

دوره تهاجم (بین 0 تا 5 روز طول می کشد) که با تب، سردرد شدید، لنفادنوپاتی (تورم غدد لنفاوی)، کمردرد، میالژی (درد عضلانی) و آستنی شدید (کمبود انرژی) مشخص می شود. لنفادنوپاتی یکی از ویژگی های متمایز آبله میمون در مقایسه با سایر بیماری هایی است که ممکن است در ابتدا مشابه ظاهر شوند (آبله مرغان، سرخک، آبله).

رویش پوست معمولاً در عرض 1-3 روز پس از ظهور تب شروع می شود. بثورات بیشتر روی صورت و اندام‌ها به جای روی تنه متمرکز می‌شوند. صورت (در 95٪ موارد) و کف دست ها و پاها (در 75٪ موارد) را درگیر می کند. همچنین غشاهای مخاطی دهان (در 70٪ موارد)، دستگاه تناسلی (30٪) و ملتحمه (20٪) و همچنین قرنیه تحت تأثیر قرار می گیرند.

بثورات به طور متوالی از ماکول ها (ضایعات با پایه صاف) به پاپول ها (ضایعات سفت کمی برجسته)، وزیکول ها (ضایعات پر از مایع شفاف)، پوسچول ها (ضایعات پر از مایع زرد رنگ) و پوسته هایی که خشک می شوند و می ریزند، تکامل می یابد. تعداد ضایعات از چند تا چند هزار متغیر است. در موارد شدید، ضایعات می‌توانند تا زمانی که بخش‌های بزرگی از پوست از بین برود، با هم ترکیب شوند.

آبله میمون یک بیماری خود محدود شونده

معمولاً یک بیماری خود محدود شونده است که علائم آن بین 2 تا 4 هفته طول می کشد. موارد شدید بیشتر در میان کودکان رخ می دهد و به میزان قرار گرفتن در معرض ویروس، وضعیت سلامت بیمار و ماهیت عوارض مربوط می شود. نقص سیستم ایمنی زمینه ای ممکن است منجر به پیامدهای بدتری شود.

اگرچه واکسیناسیون علیه آبله در گذشته محافظت کننده بود، اما امروزه افراد کمتر از 40 تا 50 سال (بسته به کشور) ممکن است به دلیل توقف کمپین های واکسیناسیون آبله در سطح جهان پس از ریشه کنی این بیماری، بیشتر مستعد ابتلا به آبله می باشند. عوارض آبله میمون می تواند شامل عفونت های ثانویه، برونش پنومونی، سپسیس، آنسفالیت و عفونت قرنیه با از دست دادن بینایی متعاقب آن باشد. میزان بروز عفونت بدون علامت مشخص نیست.

نسبت مرگ و میر مورد آبله میمون از نظر تاریخی بین 0 تا 11 درصد در جمعیت عمومی بوده و در میان کودکان خردسال بیشتر بوده است. در زمان های اخیر، نسبت مرگ و میر موردی در حدود 3-6٪ بوده است.

 

تشخیص آبله میمون

تشخیص افتراقی بالینی که باید در نظر گرفته شود شامل سایر بیماری‌های راش مانند آبله مرغان، سرخک، عفونت‌های پوستی باکتریایی، گال، سیفلیس و آلرژی‌های مرتبط با دارو است. لنفادنوپاتی در مرحله پرودرومال بیماری می تواند یک ویژگی بالینی برای تشخیص آبله‌میمون از آبله مرغان یا آبله مرغان باشد.

تایید آبله میمون بستگی به نوع و کیفیت نمونه و نوع آزمایش دارد.

در صورت مشکوک شدن به آبله میمون، کارکنان بهداشتی باید نمونه مناسبی را جمع آوری کرده و به طور ایمن به آزمایشگاهی با قابلیت مناسب انتقال دهند. تایید آبله میمون بستگی به نوع و کیفیت نمونه و نوع آزمایش آزمایشگاهی دارد. بنابراین، نمونه ها باید مطابق با الزامات ملی و بین المللی بسته بندی و ارسال شوند. واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) با توجه به دقت و حساسیت آن، تست آزمایشگاهی ارجح است.

برای این منظور، نمونه‌های تشخیصی بهینه برای آبله میمون‌ها از ضایعات پوستی – سقف یا مایع وزیکول‌ها و پوسچول‌ها و پوسته‌های خشک هستند. در صورت امکان، بیوپسی یک گزینه است. نمونه های ضایعه باید در یک لوله خشک و استریل (بدون محیط انتقال ویروس) و سرد نگهداری شوند. آزمایشات خون PCR معمولاً به دلیل مدت کوتاه ویرمی نسبت به زمان جمع‌آوری نمونه پس از شروع علائم، قطعی نیست و نباید به طور معمول از بیماران جمع‌آوری شود.

روش‌های تشخیص آنتی‌ژن و آنتی‌بادی تاییدی

از آنجایی که ارتوپاکس ویروس‌ها از نظر سرولوژیکی واکنش متقاطع دارند، روش‌های تشخیص آنتی‌ژن و آنتی‌بادی تاییدی خاص برای آبله میمون ارائه نمی‌کنند. روش های سرولوژی و تشخیص آنتی ژن برای تشخیص یا بررسی موردی در مواردی که منابع محدود هستند توصیه نمی شود. علاوه بر این، واکسیناسیون اخیر یا از راه دور با یک واکسن مبتنی بر واکسینیا (به عنوان مثال، هر فردی که قبل از ریشه کنی آبله واکسینه شده است، یا اخیراً به دلیل خطر بالاتر واکسینه شده است، مانند پرسنل آزمایشگاه ارتوپاکس ویروس) ممکن است منجر به نتایج مثبت کاذب شود.

به منظور تفسیر نتایج آزمایش، ضروری است که اطلاعات بیمار با نمونه ها ارائه شود، از جمله: الف) تاریخ شروع تب، ب) تاریخ شروع بثورات، ج) تاریخ جمع آوری نمونه، د) وضعیت فعلی فرد. (مرحله راش) و ه) سن.

درمان آبله میمون

مراقبت بالینی برای آبله میمون باید به طور کامل برای کاهش علائم، مدیریت عوارض و جلوگیری از عواقب طولانی مدت بهینه شود. برای حفظ وضعیت تغذیه مناسب باید به بیماران مایعات و غذا داده شود. عفونت های باکتریایی ثانویه باید همانطور که نشان داده شده درمان شوند. یک عامل ضد ویروسی به نام tecovirimat که برای آبله ساخته شده بود، توسط انجمن پزشکی اروپا (EMA) برای آبله میمون در سال 2022 بر اساس داده‌های مطالعات حیوانی و انسانی مجوز دریافت کرد. هنوز به طور گسترده در دسترس نیست.

واکسیناسیون

واکسیناسیون علیه آبله از طریق چندین مطالعه مشاهده ای نشان داده شد که حدود 85٪ در پیشگیری از آبله میمون موثر است. بنابراین، واکسیناسیون قبلی آبله ممکن است منجر به بیماری خفیف‌تری شود. شواهدی مبنی بر واکسیناسیون قبلی علیه آبله معمولاً به صورت اسکار روی بازو دیده می شود. در حال حاضر، واکسن‌های اصلی (نسل اول) آبله دیگر در دسترس عموم نیستند. برخی از پرسنل آزمایشگاه یا کارکنان بهداشت ممکن است واکسن جدیدتری برای آبله دریافت کرده باشند تا از آنها در صورت مواجهه با ارتوپاکس ویروس در محل کار محافظت شود.

یک واکسن جدیدتر مبتنی بر ویروس واکسینیا ضعیف شده اصلاح شده (سویه آنکارا) برای پیشگیری از آبله میمون در سال 2019 تأیید شد. این واکسن دو دوز است که در دسترس بودن آن محدود است. واکسن‌های آبله و آبله میمون در فرمول‌بندی‌های مبتنی بر ویروس واکسینیا به دلیل محافظت متقاطع برای پاسخ ایمنی به ارتوپاکس ویروس‌ها ایجاد می‌شوند.

جهت دانلود پوستر واحد بیماریهای واگیر وزارت بهداشت درباره آبله میمون بر روی لینک زیر کلیک کنید:

آبله میمون چیست

لینک کوتاه : https://bahargilan.ir/?p=4684

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.