• امروز : یکشنبه, ۲۷ خرداد , ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 16 June - 2024
3
پایگاه خبری تحلیلی بهارگیلان (bahargilan.ir) :

جنگ اوکراین و مثلث شیطانی

  • کد خبر : 4322
  • ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ - ۱:۱۲
جنگ اوکراین و مثلث شیطانی

آمریکا، روسیه و چین نه تنها هیچ مشکلی در این فقره (جنگ اوکراین)  با هم ندارند بلکه طی توافقی سه جانبه (یا احتمالاً چهار جانبه با “انگلیس”) ،  بدنبال راه حلی توافقی برای مهمترین مشکل ژئوپلیتیکی خود بوده و بر این اساس، روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد و مناطقی از آن را تصرف و مستقل خواهد نمود، 
و آنگاه چین هم مشکل مشابهش با تایوان را حل خواهد کرد و آمریکا هم با ایران. 

محمد امین شریفی:
طی حدود سه هفته جنگ روسیه در اوکراین و ارائه تحلیلهای گوناگون از سوی تحلیلگران، دو تحلیل در ایران بر سر زبانها و مد نظر نویسندگان بود:
۱_ تحلیلی که عمدتاً سیاسیون کشور دارند که اگر چه با هم متفاوت است اما یک مفهوم مشترک دارند، بدین معنی که جناح اصولگرا بخاطر نفرت از آمریکا و انگلیس و غرب، خواسته یا ناخواسته بیشتر  به روسیه متمایل شده اند و بعکس آنها، جناح اصلاح طلب هم بخاطر همانقدر تنفر از روسیه، خواسته یا ناخواسته  به اندیشه و عملکرد آمریکا و غرب متمایل شده اند.
و البته این دو تحلیلی که بر مبنای انزجار و نفرت شکل گرفته است، در حقیقت یک تحلیل است با دو رویکرد.
اما یک تحلیل دیگر هست که توسط دکتر محمود احمدی نژاد ارائه شد، آن هم حدود دو ماه قبل از جنگ، که خلاصه آن عبارت است از:
۱ _ آمریکا و روسیه و چین نه تنها  در این فقره (جنگ اوکراین) هیچ مشکلی با هم ندارند بلکه طی توافقی سه جانبه (یا احتمالاً چهار جانبه “با انگلیس”)،  بدنبال راه حلی توافقی برای مهمترین مشکل ژئوپلیتیکی خود بوده و بر این اساس، روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد و مناطقی از آن را تصرف و مستقل خواهد نمود،
و آنگاه چین هم مشکل مشابهش با تایوان را حل خواهد کرد و آمریکا هم با ایران.
۲_اکنون یک مرحله این تحلیل بوقوع پیوست و دو مرحله هم شروع شد، بدین شکل که:
روسیه به اوکراین حمله کرد،
چین هم بلافاصله شروع به ایجاد مقدمات کار در خصوص تایوان  نمود تا در موقعیتی مناسب، آنجا را تصاحب کند.
و آمریکا هم ایران را تهدید کرد که اگر ظرف چند روز برجام را نپذیرد، از گزینه های دیگر استفاده می کند.
۳_ البته احمدی نژاد گفته است که موفقیت این نقشه شوم، در گرو دسترسی آسان سه ابر قدرت، به خواسته هایشان است و بدیهی است که اگر هر یک از کشورهای اوکراین، تایوان و ایران در مقابل این نقشه پلید مقاومت کنند و هزینه های دشمنان را بالا ببرند، این نقشه برملا شده و با تغییرات اساسی به نفعشان خواهد شد.
اکنون با توجه به اتفاقاتی چون:
• رآی ممتنع ایران به جنگ روسیه و اوکراین و دلخوری روسیه از این تصمیم و نیز تهدید تلویحی ایران توسط پوتین
• حمله اسرائیل به مقر نیروهای سپاه پاسداران با هماهنگی کامل روسیه
• توافق روسیه با امارات و عربستان برای دور زدن تحریمها، آنهم بلافاصله پس از محکومیت یمن در شورای امنیت سازمان ملل با رآی مثبت روسیه،
و….
 بنظر میرسد با توجه به مقاومت سخت مردم اوکراین و طولانی شدن این جنگ، نقشه شرکائ به ظاهر دشمن (روسیه و امریکا)، بر ملا شده و تا حدودی شکست خورده است. و لذا امریکا و انگلیس، با دیدن مقاومت مردمی اوکراین و احتمال هر چند اندک شکست این طرح محرمانه، دنبال چاره ای برای رهایی از این منجلاب خودساخته و گرفتن بیشترین امتیاز از جهانیان، با ادعای مخالفت با جنگ و آدم کشی و دوستداری صلح!! میباشند.
لذا با زدن زیر میز توافق پنهانی خویش و نشاندن متهم به جای قاضی، میخواهند با اندکی کمکهای لجستیکی، غذایی، دارویی و اطلاعاتی، خود را در جایگاه طلبکار و قاضی نشانده و هزینه های آن را برای خود، تبدیل به سود بنمایند.
_ از طرفی روسیه نیز که با اشغال دو ایالت مورد نظر و تخریب زیر ساختهای نظامی اوکراین، تا اینجای کار خود را برنده یک بخش از جنگ دانسته است، بدنبال چاره خیانت امریکا و غرب خواهد بود.
این بدان معنی است که شرایط روسیه اکنون بدین قرار است که از نظر خود، یک برد سیاسی _ امنیتی داشته و یک ریسک و خطر عظیم اقتصادی _ بین المللی.
لذا بنظر میرسد با توجه به مقاومت مردم اوکراین، پوتین از هم اکنون برای فرار از هزینه های احتمالی آینده، نقشه های زیر را در سر داشته یا خواهد داشت:
• همراهی تمام عیار با اسرائیل در اموری چون بمباران سوریه و نیروهای ایرانی
• فشار به سوریه و ایران جهت جلوگیری از مقابله به مثل و حمله آنان به اسرائیل
• همکاری نزدیک با عربستان و امارات بعنوان دوضلع اصلی جنگ با یمن و رآی مثبت به قطعنامه ضد یمن، برای دور زدن تحریمها و احتمالا جلوگیری از افزایش فروش نفت توسط آن دو کشور
که این امر، بنوعی نشان دادن چنگ و دندان به ایران نیز میباشد.
_ اتحاد «موردی – موضوعی» روسیه با عربستان و امارات که از متحدان امریکا  (ظاهرا دشمن فعلی روسیه) هم هستند، بدان معناست که روسیه امیدوار است بتواند با خرج کردن چند کارت مهم منطقه ای و بین المللی خود، از جمله یمن، سوریه و ایران، باعث تغییر سریع رویکرد غرب در تحریمهای روسیه شود، تا بتواند در کوتاهترین زمان و کمترین خسارت از تحریمهای سنگین، و البته با دست پر، از اوکراین خارج شود.
و از آنجا که غرب هم توان تحریم واقعی و طولانی مدت روسیه در زمینه های مهمی مانند نفت و گاز، سوئیفت، تردد هوایی، ممنوعیت واردات و صادرات و…. را ندارد، لذا دنبال مفری هستند که ضمن آبرومند بودن، هزینه های تحریم روسیه را کاسته و بلکه سودی هم عایدشان نماید و برای چنین شرایطی، چه برگی بهتر از برگ ایران؟
_ لذا به احتمال زیاد در آینده نزدیک و در صورت عدم مقاومت اوکراین، پوتین پس از رسیدن به همه یا اکثر خواسته های خود در اوکراین و فراغت از آن جنگ، وارد میدان دیپلماسی شده و هزینه های سیاسی _ اقتصادی بعد از جنگ کشورش را به دوش چند کشور سوریه، یمن و ایران خواهد انداخت و با دادن این کارتها، خود و کشورش را از هزینه های گزاف حال و آینده جنگ نجات داده و تنها از سود آن استفاده خواهد کرد. از طرفی آمریکا و غرب هم ضمن ندادن هزینه های تحریم روسیه، و گرفتن ژست پیروزی، امیدوار خواهند بود که با فشار به ایران، برنامه برجام را به همان شکلی که روحانی و ظریف، نخوانده امضا کردند و میخواستند، ادامه داده و در صورت امکان، منافع بیشتری هم از آن به دست آورند.
البته موفقیت در همه این برنامه ها، از یکسو منوط به به عدم مقاومت ملت اوکراین و شکست قاطع و سریع آنها در جنگ خواهد بود، چرا که در صورت مقاومت آنان،  اساس معادلات همه قدرتها، به شکل دیگری رقم خواهد خورد بویژه اگر برای جهانیان، اینگونه تبانیهای شیطانی هم برملا شود. و از سوی دیگر بستگی به تصمیمات تیم مذاکره کننده ایرانی و شرایط داخلی کشور دارد.
لذا بر این اساس شاید بتوان قاطعانه گفت که:
 «جنگ روسیه و اوکراین، نقطه عطفی بزرگ در جهان است که به یکی از دو نتیجه زیر ختم خواهد شد:
☆ یا پیروزی ابر قدرتها و ایجاد نظم نوینی در جهان شکل میگیرد  که دیکتاتوری مدرن را بمراتب تقویت نموده و کنترل بیشتری بر تمام انسانها تحمیل خواهد شد.
☆ و یا پیروزی ملتها و شکست ابرقدرتها اتفاق خواهد افتاد که در اینصورت مناسبات جهان سیاست و بویژه قدرتها، بکلی دستخوش تغییرات اساسی به نفع توده انسانها، خواهد شد.»
و در هر حال، جهان هرگز به شرایط یکماه قبل برنخواهد گشت.
لذا لازم است مسئولین و تصمیم گیران کشور، هر گونه احتمالی را در این خصوص در نظر گرفته و به دور از خیالپردازی و اعتمادهای بی اساس بر هر یک از طرفهای درگیر، موضعگیریهای درست نموده و  از فرصتهای موجود (که کم هم نیست) حداکثر استفاده را ببرند. و یادشان باشد که روسیه حتی در بحبوحه جنگ و در شرایط سخت مخالفت همه جهانیان، باز هم پشت ایران را خالی کرد و به قطعنامه یمن رای مثبت داد و …. . چنین دولتی قابل اعتماد نیست.
لینک کوتاه : https://bahargilan.ir/?p=4322

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.