• امروز : چهارشنبه - ۹ اسفند - ۱۴۰۲
  • برابر با : 19 - شعبان - 1445
  • برابر با : Wednesday - 28 February - 2024
1
پایگاه خبری تحلیلی بهارگیلان (bahargilan.ir) :

نمکی: از موج چهارم کرونا عبور کردیم/کاهش ۵۰ درصدی فوتی‌ها نسبت به پیک قبلی

  • کد خبر : 1651
  • 17 اردیبهشت 1400 - 0:54
نمکی: از موج چهارم کرونا عبور کردیم/کاهش ۵۰ درصدی فوتی‌ها نسبت به پیک قبلی

وزیر بهداشت گفت: امروز از موج چهارم کرونا عبور کرده ایم به نحوی که در اکثر استان‌ها شیب همه‌گیری سیر نزولی پیدا کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان در دیدار با آیت‌الله رئیسی، رییس قوه قضاییه به ارائه گزارشی از فعالیت‌های این وزارتخانه در زمینه مبارزه با فساد در حوزه سازمان غذا و دارو و همچنین وضعیت بیماری کرونا، موج چهارم این بیماری و مراحل ساخت واکسن داخلی پرداخت.

نمکی با تقدیر از حمایت‌های دستگاه قضایی از وزارت بهداشت در مقابله با مافیای دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: از روز اول حضور در وزارتخانه، بنا را بر ستیز با این مافیای پیچیده گذاشتیم که در نتیجه اقدامات و همچنین حمایت‌های دستگاه قضایی، ۲۵ درصد از واردات غیرضروری این حوزه کاهش یافت و ۳۰ درصد به میزان تولید داخل افزوده شد و این درحالی بود که پیش از این، برخی داروها که با قیمت یک‌پنجم در داخل کشور امکان تولید داشت بعضاً با ۱۰ یا ۱۵ برابر این قیمت وارد می‌شد.

وی رویکرد توجه به تولید داخل و تقویت زیرساختهای داخلی تولید دارو و تجهیزات پزشکی را یکی از عوامل موثردر غلبه بر کمبود ماسک، گان و تجهیزات پزشکی در ۶۰ روز نخست همه‌گیری ویروس کرونا در کشور عنوان کرد.

وزیر بهداشت با اشاره به شیوع موج چهارم بیماری کرونا از طریق ویروس جهش‌یافته انگلیسی گفت: درحالیکه میزان بستری بیماران در این موج نسبت به موج قبلی ۲٫۵ برابر افزایش داشته است تقریبا ویروس انگلیسی را مهارشده می‌بینیم و امروز از موج چهارم کرونا عبور کرده ایم به نحوی که در اکثر استان‌ها شیب همه‌گیری سیر نزولی پیدا کرده است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در موج چهارم شیوع ویروس کرونا، با توجه به تجربیاتی که کادر درمان به دست آورده بود و همچنین امکانات ایجاد شده، درصد مرگ و میر به نسبت تعداد افراد بستری، در مقایسه با موج قبلی ۵۰ درصد کاهش داشته است.

وزیر بهداشت افزوده شدن ۳۰۰۰ تخت آی‌سی‌یو ۸۰۰۰ تخت موجود در کشور، تولید ۴۰۰ دستگاه اکسیژن‌ساز برای بیمارستان‌ها و همچنین افزوده شدن هزاران تخت عادی در بیمارستان‌ها را از توفیقات سیستم بهداشت و درمان کشور با وجود فشار تحریم و همه‌گیری کرونا عنوان و به توفیقات قابل توجه کشور در تولید واکسن کرونا نیز اشاره کرد و افزود: علاوه بر خرید واکسن با همت دانشمندان کشورمان، ایران در آینده نزدیک از بزرگترین تولیدکنندگان واکسن کرونا در جهان خواهد بود.

واکسیناسیون ۹۰ درصد از کادر درمانی و ۶۰ درصد از افراد بالای ۸۰ سال کشور

در این نشست دکتر رئیسی معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا، با تقدیر از قوه قضاییه در زمینه رعایت پروتکل‌های بهداشتی گفت: این مایه تقدیر است که پیش از هر سفر استانی از سوی قوه قضاییه هماهنگی‌های لازم با ستاد ملی مبارزه با کرونا در رابطه با انتخاب مقصد سفرها صورت می‌گیرد به نحوی که حتی برخی سفرهای استانی ریاست محترم قوه قضاییه با استناد به اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا لغو شده است. قانونمداری در این سطح می‌تواند به رواج عمل به دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا کمک کند.

رئیسی سرمایه بزرگ نیروی انسانی کشور را مهمترین عامل برای عبور از شرایط ویژه کرونا اعلام کرد و گفت: مقابله با ویروس جهش‌یافته انگلیسی به حدی دشوار بود که حتی سیستم درمانی کشور انگلیس شاهد مرگ و میر روزانه ۲۰۰۰ نفر از شهروندان خود بود؛ با این حال و در شرایطی که ۸۰ درصد از درگیری بیماران ما در موج چهارم با همین ویروس بود، سیستم بهداشت و درمان کشور موفق شد با تدارک ۶۰ هزار تخت و استفاده از پروتکل‌های ویژه بهداشتی بر موج چهارم این ویروس نیز غلیه کند.

رئیسی افزود: بر همین اساس از ۳۰۱ شهر قرمز امروز به ۱۰۹ شهر رسیده‌ایم و در هفته آینده پیش بینی می شود این عدد به ۷۰ شهر کاهش یابد.

وی همچنین اعلام کرد در دهه اول خرداد شرایط کشور بهبود یافته و آرامش نسبی بعد از موج چهارم شیوع کرونا در کشور حاکم خواهد شد.

رئیسی همچنین از واکسیناسیون ۹۰ درصد از کادر درمانی و ۶۰ درصد از افراد بالای ۸۰ سال کشور خبر داد و ابراز امیدواری کرد با واکسیناسیون افراد بالای ۶۰ سال تا انتهای خردادماه، تعداد مرگ و میر بر اثر بیماری کرونا تا ۷۵درصد کاهش یابد چرا که تا کنون ۷۵ درصد از مرگ و میرهای این بیماری در کشور مربوط به افراد ۶۰ سال به بالا بوده است.

وی همچنین اعلام کرد برای واکسیناسیون داخلی در کشور در سال اول لازم است ۴۰ درصد از نیاز کشور از خارج وارد شود.

دکتر بیگلری رئیس انستیتو پاستور نیز گزارشی از عملکرد این انستیتو در دوره همه‌گیری کرونا ارائه و تصریح کرد: اولین اقدام، تلاش برای خودکفایی در تولید کیت تشخیص کرونا بود که به سرعت موفق به تولید این کیت‌ها در داخل شدیم و به واسطه آن هم‌اکنون در کشور یک شبکه گسترده تشخیص بیماری مولکولی شکل گرفته است که از دیرباز یکی از آرزوهای نظام بهداشت و درمان کشور شکل‌گیری شبکه ملی تشخیص بود.

وی همچنین گفت: در حوزه تولید واکسن کرونا این اولین بار است که بشر نیاز به ۱۶ میلیارد دوز واکسن در سال پیدا کرده که اگر تمام کارخانه‌های واکسن سازی دنیا نیز در این زمینه فعالیت کنند امکان تامین نیاز جامعه بشری را نخواهند داشت.

وی افزود: از سوی دیگر، تولید واکسن تقاطع علوم بالینی با سایر علوم پزشکی و یک امر راهبردی برای کشورها به حساب می‌آید که به واسطه تحقیقاتی که در حوزه تولید واکسن کرونا در سال گذشته در کشور صورت گرفت، موفق شدیم در تمام پلت‌فرم‌ها، آزمایش‌های تولید واکسن را پیگیری کنیم و بر همین اساس در یک سال به اندازه ۲۰ سال گذشته در حوزه تولید دانش و تکنولوژی تولید واکسن پیشرفت کرده‌ایم.

رئیس انستیتو پاستور همچنین از تمرکز ویژه این انستیتو بر تولید واکسن مشترک با کشور کوبا خبر داد و اعلام کرد این واکسن یکی از کم‌خطرترین واکسن های تولید شده در جهان است که هم اکنون در فاز سوم تست انسانی است.

دکتر اسحاقی رئیس انستیتو رازی نیز از تلاش‌های این انستیتو برای تولید واکسن پروتئین نوترکیب کرونا خبر داد و گفت: فاز یک و دو تست این واکسن در حال انجام بوده و در اواخر مرداد و اوایل شهریور، واکسن انستیتو رازی نیز به مرحله تولید صنعتی خواهد رسید.

دکتر جلیلی رئیس مجموعه واکسن سازی بنیاد برکت با اشاره به انجام تحقیقات ویژه برای تولید واکسن کرونا در این مجموعه، گفت: با راه اندازی فاز یک صنعتی تولید این واکسن، ماهانه یک میلیون دوز، با راه اندازی فاز دو تا دهم خرداد، ماهانه ۳ میلیون دوز و با افزایش ظرفیت در تیرماه، ظرفیت تولید به ماهانه ۱۰ میلیون دوز و در شهریور ماه به ۲۰ میلیون دوز در ماه خواهد رسید.

جلیلی بر برنامه‌ریزی برای ورود کشور به بازار فروش جهانی واکسن تاکید کرد و گفت: اگر از هم اکنون به فکر ظرفیت‌سازی برای ورود به این بازار نباشیم در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

دکتر کریمی جانشین سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع«سپند» نیز به ارائه گزارشی از تولید واکسن کرونا تحت نظارت شهید فخری‌زاده پرداخت و گفت: از ابتدای شیوع این بیماری، مجموعه سپند با تاکید شهید فحری‌زاده، تولید واکسن کرونا را در دستور کار قرار داد که در نهایت ۲۶ اسفند ماه، فاز نخست تست بالینی این واکسن با تزریق به فرزند شهید فخری‌زاده انجام شد و با نتایج خوبی که از فاز اول حاصل شده، فاز دوم نیز پس از ماه مبارک رمضان اجرا خواهد شد.

کریمی افزود: در ابتدا مجموعه سپند ظرفیت تولید ۲۰۰ هزار دوز در سال از این واکسن را داشت که با تلاش دانشمندان این مجموعه و تغییر در فرآیند تولید، ظرفیت به ۱۰ برابر افزایش یافت و ما از خرداد ماه، هر ماه یک میلیون دوز واکسن به سیستم درمانی کشور تحویل خواهیم داد.

لینک کوتاه : https://bahargilan.ir/?p=1651

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.